daba un zala vide iekstelpu klimats

Divpakāpju optimizācija enerģijas efektivitātei un IEQ (iekštelpu vides kvalitāte)

Labs iekštelpu klimats ir būtisks, lai cilvēki darbotos, atpūstos un justos labi izbūvētajās telpās. Parasti, projektējot iekštelpu klimata risinājumu, prioritāte tiek dota enerģijas efektivitātei, kas dažkārt var radīt šķietamu konfliktu starp patīkamu iekštelpu klimatu un enerģijas patēriņu. Tomēr ir svarīgi saprast, ka laba iekštelpu vides kvalitāte (IEQ) un komforts var iet roku rokā ar energoefektivitāti. Viss ir atkarīgs no izvēlēto iekārtu un sistēmu veida un to izmantošanas optimizācijas. Šajā bloga rakstā SWEGON eksperts, produktu menedžeris Niklas Jacobsson, apskata plašāk šo tēmu.

Visizplatītākais veids, kā nodrošināt iekštelpās IEQ­­ – izstrādāt risinājumu, kas katrā telpā nodrošina minimālo gaisa plūsmu. Minimālās gaisa plūsmas noteikšana balstās uz tādiem faktoriem kā telpas izmantošana, noslogojuma līmenis un aktivitāte telpā. Ventilācijas kanālu sazarojums bieži tiek projektēts kā zari kokā, kur telpa, kas atrodas vistālāk no avota, būs pēdējā, kuru sasniegs gaisa plūsma. Lai nodrošinātu minimālo gaisa plūsmu šajā “pēdējā” telpā, ir jāpalielina gaisa spiediens kanālu sistēmā. Tā rezultātā citas telpas šajā kanālu zarā ir spiestas regulēt palielināto spiedienu, aizverot savus regulējošos vārstus. Tas var šķist vienkārši, bet patiesībā ir delikāts process, kas var novest pie nevajadzīga enerģijas patēriņa un/vai pat nevēlamu trokšņu rašanās.

Pastāvīgs gaisa apjoms pret pēc pieprasījuma kontrolētu ventilāciju

Visbiežāk pielietotais risinājums ir pastāvīga gaisa apjoma ventilācija (CAV), kuras projektēšanas un ieregulēšanas laikā tiek mēģināts samazināt pārmērīgu enerģijas patēriņu vai trokšņu līmeni. Tomēr CAV risinājums neņem vērā telpas noslogojuma vai izmantošanas atšķirības. Tā kā daudzas telpas bieži vien ir tukšas vai netiek izmantotas uz pilnu apjomu, pastāv ievērojams enerģijas pārtēriņa risks un var rasties traucējošs troksnis.

No otras puses, pēc pieprasījuma kontrolēta ventilācija (DCV) ir risinājums, kas var pielāgot gaisa plūsmu atbilstoši faktiskajai nepieciešamībai. Papildus vārstu regulējuma pielāgošanai un daudzām citām funkcijām, DCV sistēma var arī mainīt ventilatora ātrumu gaisa apstrādes iekārtā (AHU), lai vēl vairāk samazinātu enerģijas patēriņu. Šī funkcija tiek saukta par spiediena optimizāciju. Turklāt, ja kanālu sistēma tiek projektēta zonās ar zonu regulējošajiem vārstiem katrā zonā un telpu regulējošajiem vārstiem katrā telpā,  gaisa apstrādes iekārtas spiediena optimizācija nodrošinās efektīvāku gaisa plūsmu sadalījumu visā sistēmā un tādējādi arī enerģijas ietaupījumu.

Ventilācija pēc pieprasījuma

Divpakāpju optimizācija turpmākam enerģijas ietaupījumam

Lai pilnībā izmantotu DCV sistēmas potenciālu, ieteicama divpakāpju optimizācija. Tas nozīmē, ka zonālie vārsti optimizē savas pozīcijas atkarībā no telpas vārstiem, un gaisa apstrādes iekārtas spiediens tiek iestatīts atkarībā no zonu regulējošajiem vārstiem. Praksē tas notiek šādi: ja telpas regulējošais vārsts pieprasa un palielina gaisa plūsmu, zonas vārsts var atvērties, lai palielinātu plūsmu. Ja gaisa spiediens joprojām ir pārāk zems, lai apmierinātu telpas vajadzības, tiks palielināts gaisa apstrādes iekārtas spiediena iestatījums. Pretējā gadījumā, ja telpā nepieciešamā gaisa daudzums samazinās, zonas vārsts var aizvērties, lai samazinātu gaisa plūsmu, un gaisa apstrādes iekārta var samazināt gaisa spiedienu, līdz ar to samazinot enerģijas patēriņu

Ja vārstu pozīciju stratēģiskā regulēšana un spiediena līmeņu kontrole ir iekļautas vienā optimizācijas algoritmā, var iegūt vairākas priekšrocības. Apskatīsim  četras no tām:

  • Trokšņa samazināšana – lielas gaisa plūsmas mēdz būt turbulentas, kas var izraisīt troksni vai likt mehāniskajām komponentēm vibrēt un radīt troksni. Optimizētas regulējošo vārstu pozīcijas un spiediena līmeņi ļauj sistēmai darboties klusāk.
  • Energoefektivitāte, kas arī ir uzmanības centrā, ir optimizētu regulējošo vārstu pozīciju un spiediena līmeņu rezultāts, jo gaiss tiek novirzīts tikai uz tām ēkas telpām un vietām, kur tas ir nepieciešams. Tiek samazināts tukšu vai mazapdzīvotu telpu pārmērīgas ventilācijas risks, kas arī ievērojami samazina ventilācijas risinājuma darba slodzi un enerģijas patēriņu.
  • Iekārtas kalpošanas ilgums tiek pagarināts, pateicoties optimizētai darbībai. Optimāli izmantojot risinājumu, komponentu slodze un apkopes nepieciešamība ir acīmredzami samazināta.
  • Iekštelpu komforts – stratēģiskās regulējošo vārstu pozīcijas ļauj kontrolēt temperatūru, kas atbild uz faktiskajām vajadzībām, ņemot vērā atšķirīgo noslogojuma līmeni un vēlmes. Tas ne tikai uzlabo iekštelpu vides kvalitāti un komfortu, bet arī veicina labsajūtu – lai cilvēkiem būtu patīkami atrasties iekštelpās.

Kopsavilkumā, divpakāpju optimizācijas algoritms uzlabo gan enerģijas efektivitāti, gan IEQ, nodrošinot komfortablu iekštelpu klimatu, kas veicina produktivitāti un labsajūtu. Swegon pēc pieprasījuma kontrolētās ventilācijas (DCV) sistēma ir nosaukta par WISE. Tas ir ļoti moderns, taču lietotājam draudzīgs sistēmas risinājums iekštelpu klimatam, kas atbilst noteiktām prasībām, nodrošina ievērojamus enerģijas ietaupījumus un rada labu iekštelpu klimatu, kur cilvēki var justies vislabāk, šodien un nākotnē.


Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/2-step-optimisation-for-energy-efficiency-and-ieq

*IEQ – Indoor environmental quality (iekštelpu vides kvalitāte)