Iekštelpu klimats_privātmāju ventilācija_Ecowise_

Sausā iekštelpu gaisa noslēpumi: Jeb kāpēc mitrumam ir nozīme?

Kāpēc jāpievērš uzmanība mitrumam?

Mēs visi esam piedzīvojuši to pazīstamo sajūtu – “sauss gaiss”, bet vai zināt, kas tas tieši ir un kā tas ietekmē mūs? Sauss gaiss ir viens no galvenajiem sūdzību faktoriem par iekštelpu gaisa kvalitāti, kas būtiski ietekmē  komfortu, tomēr ir vērts atzīmēt, ka cilvēkiem nav specifisku mitruma receptoru. Tāpēc tas, ko mēs uztveram kā “sauso gaisu“, nav pilnībā izskaidrots.

Izglītojošajā rakstā “Sausā iekštelpu gaisa enigmas –pārskatā” (“The Enigma of Dry Indoor Air – A Comprehensive Overview”), kas publicēts žurnālā “Environment International 121” (2018. gadā), Dr. Peder Wolkoff iegrimst esošajos pētījumos par sauso gaisu un tā ietekmi uz cilvēkiem iekštelpās. Dr. Wolkoff ir vecākais pētnieks, kuram ir plaša pieredze iekštelpu vides zinātnē Dānijas Nacionālajā pētniecības centrā Darba vides jomā.

Sausā gaisa definīcija

Pastāv dažādas hipotēzes, kas cenšas izskaidrot mūsu sajūtu par sausu gaisu, tai skaitā iekštelpu gaisa piesārņotāji, augsts putekļu līmenis, samazināts mukocilārais klīrens (īpaši vecākiem cilvēkiem), zema temperatūra, psiholoģiskie faktori, slimības vai medikamentu blakusparādības un pat augsts sēra dioksīda līmenis. Daži pētnieki atklāj, ka sausa gaisa sajūta varētu būt saistīta ar sausuma sajūtu degunā, rīklē vai uz ādas. Iespējams, sausa gaisa sajūta daļēji rodas no atdzesēšanas sajūtas, ko izraisa ūdens iztvaikošana caur ķermeni ilgstoši uzturoties iekštelpās ar zemu gaisa mitruma. Tomēr, visticamākais skaidrojums – sausa gaisa sajūtu izraisa zems iekštelpu mitrums, sensoriskie kairinātāji, gaisa daļiņas un bioaerosoli.

Līdzsvarots iekštelpu mitrums samazina mikrobu izkliedēšanos

Augsts iekštelpu mitruma līmenis var samazināt gaisa daļiņu koncentrāciju, kas var ietekmēt degunu un elpceļus, īpaši no cietām virsmām, piemēram, koka vai vinila grīdām. Grīdas ir baktēriju un vīrusu rezervuārs, un paaugstināts iekštelpu mitrums var samazināt mikrobu ietekmi uz mums. Tomēr mums vēl trūkst detalizētas informācijas par šiem mehānismiem, un nepieciešami papildus pētījumi. Iekštelpu mitruma līmenis ir arī būtisks faktors, kas ietekmē mukocilāro klīrensu, jo zems mitruma līmenis var padarīt gļotādu membrānas jutīgākas pret sensoriskajiem kairinātājiem, oksidantiem, sīkām gaisa daļiņām un bioaerosoliem.

Zems mitrums var izraisīt sausas acis un gļotādu izžūšanu

Citi pētījumi liecina, ka zems iekštelpu mitrums, papildināts ar ozona iedarbību, var izraisīt sausās acs simptomus un acu slimības. Pamatojoties uz šo, var pieņemt, ka zems mitrums maina asaru plēves stabilitāti acīs, padarot mūs jutīgākus pret agresīvām ķīmiskām vielām un daļiņām. Ilgstoša uzturēšanās zema mitruma telpās var izraisīt acu un gļotādu izžūšanu, radot dažādas problēmas. Gadalaika izmaiņas bieži vien pastiprina šīs problēmas. Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka iekštelpu mitruma līmeņa paaugstināšana var mazināt sausā gaisa sajūtu, sausu acu un augšējo elpceļu simptomus, kā arī būtiski ietekmēt veselību, uzturot mitruma līdzsvaru gļotādu membrānās un asaru plēvē, samazinot daļiņu pacelšanos no grīdām, palielinot higroskopisko daļiņu izmēru un svaru (kas veicina to noklūšanu uz grīdām) un samazinot gripas un citu vīrusu infekciozitāti.

Secinājumi

Īsumā, kad cilvēki sūdzas par “sausu gaisu”, viņi visdrīzāk atsaucas uz vairāku faktoru kombināciju, tajā skaitā zemu iekštelpu mitrumu, sensoriskajiem kairinātājiem, gaisa daļiņām un bioaerosoliem. Šī kombinācija var izraisīt sausas acis, gļotādu izžūšanu un mukocilārā klīrensa samazināšanos. Tāpēc ir būtiski uzraudzīt un kontrolēt iekštelpu mitruma līmeni, lai radītu veselīgāku iekštelpu vidi.


Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/what-is-known-about-dry-air