Kā Tu gulēji? Šeit ir labāka atpūta un atjaunošanās!

Vai esat kādreiz domājuši par to, kad miegs kļūst aktuāls mūsu ikdienas dzīvē? Neakadēmiskā lauka pētījums teic, ka tas galvenokārt ir tad, kad mēs slikti guļam, kad esam vīlušies par to, kāda ir sajūta, kad pamostamies no rīta un kad mēģinām atrast iemeslu tam, kas traucē mūsu tik pelnītajam miegam. Åsa Norén-Lundh, viena no Swegon ekspertēm — ne tieši miega kvalitātes jautājumos, tomēr zin, kāpēc daži slikti guļ. Uzziniet vairāk par miegu un iekštelpu klimatu šajā rakstā.

Lai gan mēs ļoti rūpējamies par to, ko ēdam un dzeram, lai būtu produktīvi un veselīgi, mēs reti domājam par gaisu, ko elpojam. Katru dienu mums ir nepieciešami 0,75 kg pārtikas un 1,5 kg šķidruma un ievērojams daudzums gandrīz 10 000 litru gaisa, ieelpojot un izelpojot katru dienu(!). Ja mēs zinātu pēdējo, gaisa kvalitātei un iekštelpu klimatam, iespējams, būtu pievērsta  pelnītā uzmanība.

Mūsdienu sabiedrībā bieži 24 stundas dienā pavadām kontrolētā vidē, iekštelpās, kas ir atdalītas no āra dabiskajām variācijām. Tas dažkārt ir labi, ņemot vērā iespējamās laikapstākļu izmaiņas, taču tas prasa, lai iekštelpām būtu laba iekštelpu vides kvalitāte, lai nodrošinātu mūsu kā dzīvu cilvēku vajadzības. Labu iekštelpu vides kvalitāti varētu raksturot kā klimatu mūsu ēkās, kas veicina labu veselību un labklājību.

Tagad, atrodoties telpās, mēs diezgan daudz laika veltām atpūtai un spēku atjaunošanai. Faktiski vidējās dzīves laikā pat viena trešdaļa jeb 28,3 gadi tiek pavadīti miegā. Visbiežāk šīs stundas tiek pavadītas telpās, mājās vai reizēm viesnīcā, retāk regulārais miegs notiek ārā. PVO norāda, ka 2024. gadā gaisa piesārņojums ir vissvarīgākais faktors attiecībā uz vides veselības apdraudējumiem Eiropā. Tas izraisa dažādas veselības problēmas, bet tam ir īpaša saikne ar elpceļu un sirds un asinsvadu slimībām.

Tātad, ņemot vērā visas šīs zināšanas, vai esat kādreiz domājis par gaisa kvalitāti vai visu iekštelpu klimatu, kur jūs guļat?

Kas ietekmē iekštelpu vides kvalitāti?

Mūsdienās mūsu iekštelpu vidē ir novērsti acīmredzamāki veselības apdraudējumi, piemēram, mājsaimniecības un dažādas nozares vairs nav atkarīgas no kūpošiem kamīniem, un smēķēšana telpās tiek plaši novērsta vai aizliegta. Tomēr pētījumi liecina, ka dažādās iekštelpu vidēs joprojām pastāv faktori, kas negatīvi ietekmē labu veselību un labsajūtu. Slikta gaisa kvalitāte, materiālu emisijas, caurvējš un troksnis, pārāk augsts vai pārāk zems mitruma līmenis, kā arī augstāka temperatūra negatīvi ietekmē veselību un labsajūtu.

Tātad, iepriekš teikts, ka dažādi parametri negatīvi ietekmē cilvēku, un tas attiecas gan uz nomoda stundām, gan uz miega laiku. Sliktā miega kvalitāte daudzos gadījumos ir saistīta tikai ar sliktu iekštelpu vides kvalitāti.

Tātad, kurā brīdī tas notiek?

Ir daudzi pētījumi, kas liecina, ka miega kvalitāte atšķiras atkarībā no gaisa kvalitātes guļamistabās. Ir konstatēts, ka oglekļa dioksīda (CO2) līmenis no 400 līdz 800 daļām uz miljonu (ppm) ir vairāk vai mazāk optimāls, lai pamostos kārtīgi atpūties un spētu koncentrēties. Lai sasniegtu šos līmeņus, guļamistabas ir jāvēdina. Ventilācija ne tikai izvilks gaisu, ko esam izelpojuši iekštelpu vidē, bet arī nodrošinās labu svaiga gaisa pieplūdi gan dienu, gan nakti.

Urbanizācija veicina dzīvojamo telpu izmantošanu dažādos veidos visas dienas garumā. Ierasts, ka guļamistabām dienas laikā ir jābūt biroja stacijām, ka bērnu istabas līdz vēlam vakaram tiek izmantotas spēlēm, rotaļām un ballēšanai ar draugiem, kas nozīmē, ka telpas, kas tiek izmantotas atpūtai un relaksācijai, ir piepildītas ar elektroniku, plastmasu, tekstilizstrādājumiem un cilvēkiem, kas iekštelpu gaisā izdala dažādus piesārņotājus. Sliktākajā gadījumā, lai netraucētu viens otram, durvis tiek aizvērtas vai gandrīz aizvērtas nakts laikā, kas samazina gaisa kustību. Pastāv acīmredzams risks, ka neviens no rīta nepamostas možs un atpūties.

Galvenais ir ventilācija, taču ne atverot logu

Ņemot vērā iepriekš minēto, varētu šķist viegli vienkārši atvērt logu un izlaist piesārņotājus un ielaist “svaigu” gaisu iekšā. Bet tas sāk kļūt par traucējošu apstākli, jo, atverot logu, parādās caurvējš un troksnis. Mūsdienu urbanizācija un pilsētas darbība visu diennakti ir vairāk vai mazāk neizbēgama. Turklāt daudzviet pasaulē gaiss nebūt nav svaigs. Pilsētās tas ir diezgan piesārņots un guļamistabā nonāk pilnīgi nefiltrēts, pievienojot jau iekšā izdalītās piesārņojošās vielas. Mehāniskā ventilācija ir gaisa kvalitātes atslēga, jo tā ievērojami samazina caurvēja risku, un mūsdienu ventilācijas radītā skaņas ainava nav salīdzināma ar trokšņiem, ko ielaiž atvērts logs.

Mitrums visbiežāk tiek uzskatīts par sliktu, un visbiežāk tas ir saistīts ar pārāk augstu mitruma līmeni. Kas attiecas uz miegu, pārāk augsts mitruma līmenis var padarīt gultu mitru, kas savukārt var traucēt labu miegu. Tomēr ir svarīgi norādīt, ka arī pārāk zems mitruma līmenis var traucēt cilvēka miegu. Problēmas ar sasprēgājušām lūpām, pastiprinātu deguna un ādas kairinājumu var neļaut cilvēkam naktīs gulēt, un zems mitruma līmenis bieži izraisa rīta galvassāpes un acu kairinājumu. Turklāt 40–60% mitruma līmenis līdz šim ir zināms kā labvēlīgs, lai kavētu izplatību ar gaisu pārnēsājamām slimībām. Tomēr ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai noteiktu labāko mitruma līmeni atkarībā no situācijas un vides.

Turklāt miega pētnieki gadiem ilgi ir daudz zinājuši par temperatūru un ir ieteikuši 19°C un 21°C guļamistabās. Tas ir tāpēc, ka viņu plašie pētījumi ir atklājuši, ka pie normālas vai zemākas temperatūras ir labvēlīga laba miega kvalitāte, tomēr viņi arī atzīst, ka daži dod priekšroku 16 līdz 18 °C temperatūrai un izmanto biezāku segu vai flaneļa pidžamu, un šķiet, ka viņi pamostas no rīta  spirgti un labi atpūtušies. Tas pats neattiecas uz tiem, kuri nakšņojuši guļamistabā dažus grādus virs 21°C.

Uzziniet vairāk

Ventilācija ir veids, kā cīnīties ar sliktu gaisa kvalitāti, un pētījumos ir pierādīts, ka tā ne tikai uzlabo sajūtu, ka esat labāk gatavs nākamajai dienai, bet arī skaitļi liecina, ka cilvēka kopējais sniegums var palielināties pat par 20% pēc laba nakts miega. Tomēr ir svarīgi pārdomāt ventilāciju. Šajā brīdī mums vajadzētu būt daudz tālāk par loga atvēršanu, jo mēs zinām, ka tas var radīt problēmas ar troksni, caurvēju un gaisa piesārņojumu. Labi pārdomāta, pareizi uzstādīta un ieregulēta mehāniskā ventilācija ir ceļš uz priekšu. Mēs dalāmies savās dziļajās zināšanās un pieredzē gan mūsu Knowledge Hub vietnē Swegon.com, gan Swegon Air Academy, kur esam pagodināti iepazīstināt ar jaunākajiem pētījumiem un akadēmiskajām aprindām saistībā ar iekštelpu vides kvalitāti. Visbeidzot, mēs esam šeit, lai palīdzētu Jums arī personīgi!


Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/how-was-your-sleep-here-is-to-better-rest-and-recuperation