Jauns gads un jauni izaicinājumi 2024. gadā

Atskatoties uz  pagājušo gadu varam nojaust ar kādiem izaicinājumiem un iespējām saskarsimies nākamajā gadā iekštelpu klimata nozarē. Pašreizējo spēcīgo tendenču kontekstā ir skaidrs, ka nākamais gads lielā mērā būs veltīts ilgtspējības jautājumiem, jo mēs arvien dziļāk izpratīsim šīs jomas daudzveidīgos aspektus.

Energoefektivitāte un turpmākais attīstības virziens

Tradicionāli mūsu nozare ir koncentrējusies tikai uz vienu ilgtspējības aspektu, proti, energoefektivitāti. Kaut kas, kas acīmredzot ir jāturpina. Tā kā enerģijas cenas strauji pieaug un klimata problēmas kļūst arvien aktuālākas, spiediens ekonomēt enerģiju ir radījis reti graujošu stimulu mūsu rūpniecībai – prom no fosilā kurināmā. Viens no rezultātiem – ir radusies zinātkāre par dažādiem siltumsūkņu risinājumiem, un šī tendence turpināsies arī 2024. gadā. Kā šo iekārtu ražotājam mums ir jāpalīdz dalīties ar zināšanām šajā jomā par visu, sākot no praktiskiem aspektiem, piemēram, telpas prasībām, un beidzot ar enerģijas taupīšanas potenciālu, pārvaldot siltumsūkņus kā AVK neatņemamu sastāvdaļu. 

Un, runājot par AVK, produktiem kļūstot efektīvākiem, lielā atlikusī iespēja ietaupīt enerģiju ir tieši šāda –  panākt, lai mūsu daudzās tehniskās instalācijas dažādās daļās darbotos arī savstarpēji harmoniski. Potenciāls šeit ir liels, un līdz ar straujo digitalizācijas progresu mums tagad ir tehniskās iespējas efektīvi novērst AVK sistēmu nepilnības. Ar tādām iniciatīvām kā ES renovācijas vilnis mums ir arī lieliska iespēja paātrināt īstenošanas līmeni, kas ne tikai runā par ilgtspējības programmu, bet arī rada milzīgas pārmaiņas uz labo pusi attiecībā uz iekštelpu klimatu, kurā cilvēki pavada gandrīz 90% viņu dzīves. 

Ilgtspējības jēdziens 2023. gadā būvniecības nozarē ir attīstījies zibenīgi, un darba kārtībā ir iekļauti aspekti, kas nav saistīti ar enerģijas patēriņu, un tas tā būs arī nākamajā gadā. Oglekļa tēma, kas pirms neilga laika bija zināmā mērā nišas tēma, ir guvusi milzīgu interesi nekustamā īpašuma sektorā. Risinājumi ir dažādi, sākot no zema oglekļa satura izejvielām tehniskajās iekārtās līdz alternatīviem aukstumnesējiem un risinājumiem uzstādīto produktu atdzīvināšanai un atkārtotai izmantošanai — tas viss ir ātri pieaugošs. Nesenā vienošanās Eiropadomē un Parlamentā par fluorētu siltumnīcefekta gāzu (F-gāzu) pakāpenisku pārtraukšanu un to, ko tas nozīmē nozarei [saite uz jauno bloga ierakstu], būs uzmanības centrā arī 2024. gadā un radīs lielu interesi. 

Interese par iekštelpu klimatu un gaisa kvalitāti ir pieaugoša

Pastāvīgi dzenoties pēc kilovatstundām un oglekļa dioksīda ekvivalentiem, pastāv skaidrs risks, ka mēs aizmirstam savas nozares pamatmērķi – nodrošināt veselīgas un produktīvas vietas cilvēkiem, kur pavadīt laiku. Un patiesībā ir arī spēcīga tendence to atzīt , pat ja tas var būt mazāk acīmredzams nekā enerģijas ietaupījuma tendence. Mēs šobrīd atrodamies pēcpandēmijas iekštelpu vides kvalitātes (IEQ) revolūcijas vidū, un viens no konkrētākajiem piemēriem ir pirmā PVO Eiropas konference par iekštelpu gaisa kvalitāti. Tāpat pētījumi par tādām tēmām kā akustika atklāj visu iekštelpu vides parametru nozīmi. 

Turpmākais izaicinājums būs projektēt ēkas ar iespējami mazāku oglekļa ietekmi, kas samazina enerģijas patēriņu, vienlaikus nodrošinot produktīvu un veselīgu iekštelpu klimatu, lai cilvēki tajā varētu uzplaukt. Un, vēl piedevām, mums ir jāpārliecinās, ka šis trauslais līdzsvars tiek saglabāts arī laika gaitā, mainoties īrniekiem un kad mēs veicam izmaiņas ēkā vai to atjaunojam.

Nobeigumā – iekštelpu klimats ir bijis mūsu darba nepārprotams fokuss kopš šī gadsimta sākuma, un tas patiesi ir līdz šim dinamiskākais un pārliecinošākais laika punkts. Mums Swegon ir iespēja dot lielu ieguldījumu zaļajā pārejā, un, to darot, mēs saprotam, cik tā ir sarežģīta. Neskatoties uz izaicinājumiem, viena pārliecība paliek: 2024. gads mums pavērs vairākas interesantas un svarīgas iespējas turpināt mūsu ietekmīgo darbu. 

Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/a-new-year-and-new-challenges-in-2024
Publicēts: 09.01.2024