POLIVALENTO IEKĀRTU UN SILTUMA ATGŪŠANAS PIEAUGUMS VĒSĀKĀ KLIMATĀ

Pēdējos gados siltuma atgūšana ir kļuvusi par arvien izplatītāku un vēlamāku funkcionalitāti ventilācijas, apkures un dzesēšanas iekārtās. Vispārējā ideja ir atgūt pēc iespējas vairāk enerģijas, kas jau ir “iztērēta” apkures vai dzesēšanas procesā, un izmantot šo enerģiju atkal un atkal. Bet ko darīt, ja šī enerģija tiek izmantota ne tikai atkārtoti vienā vietā pēc vajadzības, bet arī citās HVAC sistēmas daļās neatkarīgi no ārējiem apstākļiem?

Dažādas iekārtas iekļauj dažādu veidu siltuma atgūšanu : sākot no gaisa apstrādes iekārtām, roof-top iekārtām un iekārtām ar mainīgu freona plūsmu (VRF), līdz sildītājiem, dzesētājiem un siltumsūkņiem. Iemesls tam, protams, ir nepieciešamība samazināt papildu ārējās enerģijas vajadzību un tādējādi samazināt elektroenerģijas patēriņu. Pēc principa – “neizniekojiet, nepieprasiet”.

Siltuma atgūšana tradicionālajos čilleros un siltuma sūkņos ir bijusi vai nu daļēja, kas ir pasīva sistēma, atgūstot aptuveni 20-30% enerģijas no slodzes, vai pilnīga, kas ir aktīva sistēma, kurā enerģija var tikt atgūta līdz maksimālajai čillera slodzei. Tomēr nevienā no šiem gadījumiem nav bijis temperatūras procesa kontroles – tas ir bijis vai nu viss vai nekas, un siltumu var atgūt tikai galvenās slodzes ražošanas procesā.

Dzesēšanas un sildīšanas iekārtu ar siltuma atgūšanu tirgus ir bijis spēcīgs reģionos ar siltāku klimatu, piemēram, Dienvideiropā un Centrāleiropā vai Vidusjūras reģionā, vienkārši tāpēc, ka ir vieglāk atgūt enerģiju siltos vai vidējos klimata apstākļos. Vēsākajos klimatos, piemēram, Ziemeļeiropā, vienkārši nav bijis pietiekami liela pieprasījuma, un ieguvumi ir bijuši mazāk ievērojami. Tomēr pašreizējās tendences mainās ar arvien siltāku globālo klimatu un arvien lielāku uzsvaru uz energoefektivitāti kā galvenajiem nākotnes jautājumiem.

POLIVALENTAS IEKĀRTAS VISIEM IESPĒJAMAJIEM ĀRĒJIEM APSTĀKĻIEM

Nesen Ziemeļeiropas tirgū ienāca jauna tehnoloģija gaisa siltumsūkņu veidā ar iespēju ražot karsto ūdeni pie ļoti zemām ārgaisa temperatūrām. Šobrīd šis tirgus ir gatavs turpmākām jaunām tehnoloģijām siltuma atgūšanas sistēmu veidā. Jaunās polivalentās iekārtas spēj asinhroni atgūt enerģiju gan no sildīšanas, gan dzesēšanas, padarot tās energofektīvākas neatkarīgi no lietotāja vajadzībām vai apkārtējās vides temperatūras. Ar sarežģītu loģisko vadības sistēmu tās var modulēt rekuperācijas apjomu līdz pilnīgai siltuma atgūšanai, saglabājot spēju regulēt saražoto temperatūru rekuperācijas laikā. Šīs polivalentās iekārtas var pārvaldīt visus iespējamos ārējos apstākļus, pat vēsākos klimatiskos apstākļos, visu gadu, un tās spēj atgūt pietiekami daudz enerģijas, lai atmaksātu sākotnējo ieguldījumu un pat vairāk.
 

Daudzfunkcionālu polivalento iekārtu uzstādīšana un izmantošana kļūst arvien interesantāka pat reģionos ar vēsāku klimatu. Tās kļūst arvien populārākas un piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālu sildītāju/katlu ar papildu čillera sistēmu. Visredzamākā priekšrocība, protams, ir tas, ka apkures, dzesēšanas un karstā ūdens sagatavošanai ir nepieciešama tikai viena iekārta, nevis trīs. Ar vienu iekārtu, vienu savienojumu un vienu elektroenerģijas padevi, komponentu skaits tiek ievērojami samazināts, un uzstādīšana ievērojami vienkāršojas. Turklāt, lai gan siltuma atgūšanas iespējas ir grūti pārspēt, šo iekārtu spēja pārnest enerģiju sistēmā uz vietām, kur tā ir vissvarīgākā, padara tās ļoti izdevīgas no enerģijas viedokļa. Turklāt, tā kā šīs iekārtas seko straujajai attīstībai attiecībā uz dabai draudzīgiem aukstumnesējiem, tas dod lēcienu nākotnē ilgtspējības ziņā.

KĀDS IR TIRGUS PIEDĀVĀJUMS?

Jaunā Swegon Omicron Zero polivalento siltuma sūkņu sērija ir piemērs iepriekšminētajam, un tā ir izstrādāta un optimizēta lietošanai Ziemeļvalstīs. Šie Omicron Zero siltumsūkņi spēj izmantot siltuma atgūšanu un vienlaikus arī ražot siltumu, aukstumu un karsto ūdeni mājsaimniecības vajadzībām neatkarīgi no ārgaisa apstākļiem.

Vairāku gadu ilgais Omicron Zero attīstības darbs ir rezultējies pilnīgi jaunās un pārprojektētās vadības sistēmās ar uzlabotu loģiku un optimizētiem algoritmiem. Apvienojumā ar neatkarīgajiem siltummaiņiem tas ļauj panākt uzlabotas siltuma atgūšanas iespējas plašākā ārgaisa temperatūru diapazonā. Visbeidzot, Omicron Zero izmanto R290, propānu, aukstumaģentu, kas rada ļoti zemu globālās sasilšanas potenciālu (GWP) vērtībā, nekādu problēmu attiecībā uz F-gāzu regulējumu, tikai ievērojams lēciens labākas nākotnes virzienā.


*Polivalents – daudzvērtīgs
Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/polyvalent-units-and-heat-recovery-is-growing-in-colder-climates
Publicēts: 21.07.2023