Nākotnes aukstuma aģents – propāns

Propāns, ko pirmo reizi izmantoja kā aukstumaģentu jau vairāk kā pirms gadsimta, ir atgriezies kā jaunais aukstumaģents. Tas ir drošs pret ozona slāni, tam ir minimāla ietekme uz globālo sasilšanu, un lieliskas termodinamiskās īpašības.

Gaisa kondicionēšanā un dzesēšanā sākotnēji tika izmantoti dabiski aukstumaģenti, piemēram, propāns, amonjaks un sēra dioksīds. Kad 20. gadsimta 20. gados un vēlāk tika izstrādāti neuzliesmojoši un netoksiski sintētiskie aukstumnesēji, notika pakāpeniska pāreja uz tiem. Gadu gaitā tika izstrādāti un tirgoti vairāki hlorfluorogļūdeņraža (CFC), daļēji halogenēti hlorfluorogļūdeņraži (HCFC, piemēram, R22c) un fluorogļūdeņraži (HFC, piemēram, R410A) aukstumnesēji.

Laikam ejot, 1980. gados, zinātnieki atklāja, ka sintētiskie aukstumnesēji, kas izplūst no iekārtām, rada nopietnus bojājumus ozona slānim, kā rezultātā tika pakāpeniski atcelti un aizliegti CFC un HCFC. Dažus gadus vēlāk tika atklāts, ka nākamās aukstumaģenta paaudzes HFC lielā mērā veicina globālo sasilšanu. Pēdējā laikā pat jaunākās paaudzes sintētiskie aukstumnesēji HFO (hidrofluorolefīns) tiek uzskatīti par iespējamiem draudiem cilvēku veselībai, jo tiem ir tendence sadalīties trifluoretiķskābē (TFA).

Pirmie aukstumnesēji

Ņemot vērā iepriekšminēto, nozare ir sapratusi, ka ilgtermiņa atbilde uz rūpēm par vidi nevar būt cits sintētisks aukstumaģents. Tā vietā mēs esam nogājuši pilnu apli un vēlreiz aplūkojam pašus pirmos aukstumnesējus. Jo īpaši propānu: R-290.

Propāns, C3H8, ir naftas pārstrādes un dabasgāzes ražošanas ogļūdeņraža blakusprodukts. Tā ir gāze standarta temperatūrā un spiedienā, bet saspiesta šķidrumā. To jau plaši izmanto, piemēram, bārbekjū un pārnēsājamās krāsnīs, kā arī transportlīdzekļu, piemēram, autobusu, autoiekrāvēju, taksometru un ledus seguma atjaunošanas iekārtu darbināšanai.

Propānam ir lieliskas termodinamiskās īpašības

Papildus tam, ka propānam ir zemas izmaksas, labas piegādes iespējas un sastopams dabā, tam ir arī lieliskas termodinamiskās īpašības kā aukstumaģentam, un to var izmantot dažāda veida iekārtās. Tas jau tiek izmantots kā aukstumaģents lielveikalu vitrīnās un sadzīves ledusskapjos, pārnēsājamos gaisa kondicionētājos. Noplūdušais propāns nekādi neietekmē ozona slāni un gandrīz neveicina globālās sasilšanas risku. Atšķirībā no amonjaka, tas nav toksisks.

Propāns – drošs nākotnes risinājums

Vēl viens milzīgs arguments propāna labā ir tas, ka propāns ir drošs nākotnes risinājums. Sintētisko aukstumnesēju ierobežojumi gadu gaitā ir kļuvuši stingrāki, un tie ir ceļā uz vēl stingrākiem regulējumiem vai pat aizliegumu. Propāns netiks pakļauts šāda veida ierobežojumiem, jo ​​tas ir dabas radīts savienojums. Citiem vārdiem sakot, viens no pirmajiem aukstumaģenta variantiem vēsturē izrādījās viens no labākajiem. Propāns ir šeit uz palikšanu!

Propāns – galvenā zaļās pārejas sastāvdaļa

Swegon iegulda uz propānu balstītu risinājumu izveidē. Gan izstrādājot produktus, gan atbalstot nozares pāreju. Lai veicinātu tehnoloģijas ieviešanu tirgū, tiek strādāts pie e-apmācības programmām un vadlīniju izstrādes drošai propāna kā aukstumaģenta lietošanai. Propāns bez šaubām ir viena no zaļās pārejas galvenajām sastāvdaļām.

Sazinieties ar mums, ja vēlaties uzzināt vairāk par mūsu piedāvātajiem risinājumiem, kuru pamatā ir propāns.


Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/the-refrigerant-future-is-spelled-propane
Publicēts: 02.03.2022