Kāpēc AVK risinājumu vajadzības bieži ir pārāk lielas?

“Kā produktu izvēles un enerģijas aprēķinu programmatūras projektēšanas eksperts uzskatu, ka parasti apkures, ventilācijas un dzesēšanas (AVK) risinājumi ir pārāk lieli. Es tiešām teiktu, ka biežāk tie ir pārāk lieli, nevis otrādi. Tas ir tāpēc, ka vairākām telpām jau projektēšanas procesa sākumposmā ir pārvērtētas dzesēšanas un apkures prasības. Tas ne tikai ietekmē ieguldījumu un iespējamo darbību, bet arī
ilgtspējību. Sarežģīti? Ļaujiet man, Börje Lehrman, izskaidrot sīkāk”.

Izstrādājot AVK risinājumus, galvenā uzmanība tiek pievērsta tam, lai prognozētais iekštelpu klimats atbilstu izvirzītajām prasībām attiecībā uz ēku, tās noslogojumu un paredzamo aktivitātes līmeni iekšpusē. Faktiskās vajadzības pārvērtēšana zināmā mērā var būt izdevīga, jo jaudas pārpalikums var nodrošināt rezervi, ja mainās noslogojums vai izmantošanas modelis. Tomēr pārlieku lielas rezerves
projektēšanas iespējamās sekas ir neērts iekštelpu klimats ar problēmām, kas saistītas ar caurvēju, nevienmērīgu temperatūru un/vai traucējošu troksni. Turklāt pārlieku lielas sistēmas bieži vien izrādās dārgas, un tas parasti beidzas ar paaugstinātām uzstādīšanas izmaksām, nevajadzīgu efektīvās platības izmantošanu un/vai ietekmētu griestu augstumu, pēdējie parametri savukārt var ietekmēt
paredzamo īres maksu. Iespējams, mūsdienās vēl svarīgāk ir tas, ka liela izmēra sistēmas, iespējams, negatīvi ietekmēs ilgtspējību gan no darbības, gan no oglekļa ietekmes viedokļa. Tas nozīmē, ka enerģijas patēriņš un pārmērīga materiālu izmantošana kaitīgi ietekmēs vidi.

Tātad, kāpēc vajadzības ir pārvērtētas?

Aplēses

Aprēķinot apkures, ventilācijas un dzesēšanas vajadzības, ir ierasts veikt aptuvenas aplēses. Tradicionāli izmantotie vati uz kvadrātmetru vai gaisa plūsma uz cilvēku ir drīzāk bieži lietotie, nevis vērtības faktisko vajadzību nodrošināšanai. Atsevišķos gadījumos vajadzībām tiek veltīts nedaudz vairāk laika un tiek veikti precīzāki vajadzību aprēķini. Tomēr pārāk bieži tiek uzskatīts, ka laiks ir ierobežots, lai rūpīgi izpētītu, kā dažādas iekšējās slodzes faktiski veicina vai ietekmē noteikto vajadzību. Parasti aprēķinos tiek izmantotas vecas un vēsturiski nozīmīgas vērtības, un parasti ar labām rezervēm.

Iekšējie efekti

Datori, apgaismojums un logi ir ar ēku saistītu “lietu” piemēri, kas ietekmē vajadzību pēc apkures, ventilācijas un/vai dzesēšanas. Mūsdienās tiek izmantotas vērtības, kas izmantotas pēdējos 20 gadus – vai kāda no tām joprojām var būt aktuāla?

Es teiktu, ka šajos gados mums ir notikušas būtiskas izmaiņas tehnoloģijā. Lielapjoma monitori ir pilnībā pazuduši, un ļoti maz, ja kāds vispār vairs izmanto galda datoru. Turklāt datori mūsdienu pasaulē reti darbojas ar pilnu jaudu, un ar hibrīda darba modeli tie var netikt darbināti birojā ilgāk par kādu daļu dienas. Mūsdienās klēpjdatora jauda nav lielāka par 80 W, kas ir aptuveni puse no vēsturiskajām aplēsēm, kas joprojām tiek izmantota diezgan bieži.

Apgaismojuma ziņā tradicionālās enerģijas vērtības ir balstītas uz spuldzēm un dienasgaismas spuldzēm. Tās vairs nepārdod, un, iespējams, šodien to pat nav. Jau vairākus gadus energoefektīvs apgaismojums ir norma, un sensori klātbūtnes kontrolei un dienasgaismas regulēšanai ir ļoti izplatīti. Apgaismojums mūsdienās reti pārsniedz 3W/m2 jaudu, mērot tumšajā laikā gada tumšajā sezonā, bet joprojām ir
trešdaļa no pagātnes nejauši izmantotās vērtības.

Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais – logi. Mūsdienu logu labākās U vērtības rada pilnīgi jaunu enerģijas scenāriju iekštelpās. Gada aukstākajos periodos ir ievērojami samazināts apkures pieprasījums, salīdzinot ar laiku, kad tika izmantoti vecāki logi. No otras puses, modernāki logi var izraisīt lielāku siltumu vasarā. No pēdējā var izvairīties, izmantojot efektīvu saules ēnojumu, taču iekšpuses un ārējā ēnojuma
ietekme ir atšķirīga. Nekas no tā netiek ņemts vērā vecajās paredzamajās aprēķina vērtībās.

Klātbūtne

Klātbūtne šajā gadījumā tiek raksturota kā noslogojuma pakāpe, un AVK risinājuma projektēšanas fāzē bieži tiek pieņemts, ka visas ēkai piesaistītās personas atrodas ēkā visas dienas garumā. Labākajā gadījumā tiek nolemts aprēķināt ar vispārzināmo 70-80% noslogojumu.

Tomēr, rūpīgāk izpētot ēkas faktisko klātbūtnes līmeni, atklājas kaut kas pavisam cits. Piemēram, konferenču zāle tiek izmantota tikai 10-20% no darba laika, un tā reti ir pilnībā aizņemta. Ja gadās, ka tā ir aizņemta līdz pēdējam krēslam, vai tas varētu būt gada karstākajā dienā? Visticamāk nē.
Vēl viens ļoti būtisks aspekts ir tas, ka, ja visas konferenču telpas tiek izmantotas vienlaicīgi un tās ir pilnībā aizņemtas, tad liela daļa no pārējām biroja telpām, visticamāk, būs tukšas. Izplatīts veids, kā aprēķināt iekštelpu klimata risinājuma jaudu, ir domāt, ka visas telpas ir aizņemtas. Atklāti maldinoši.

Pagātnes un tagadnes salīdzinājums

Atšķirība dzesēšanas un apkures pieprasījumos starp vakar prognozēto vajadzību un pašreizējās dienas faktisko nepieciešamību ir ievērojama. Tālāk ir parādīts 40 m2 biroja ainavas piemērs ar 3 logiem dienvidu virzienā un 4 cilvēkiem.

Tradicionālā aplēse

  • Dzesēšana 50 W/m2 (1,7 reizes vairāk)
  • Apkure 40 W/m2 (2,7 reizes vairāk)
  • Ventilācija 1,5 l/s

Šodienas realitāte

  • Dzesēšana 30 W/m2
  • Apkure 15 W/m2
  • Ventilācija 0,35 – 1,5 l/s

Tātad, ja AVK risinājuma projekts balstās uz vecajām aplēsēm ar kļūdaini pieņemtajiem iekšējiem efektiem un vecās skolas skatījumu uz noslogojumu, gala rezultāts ir ļoti liels. Var šķist dārgi tērēt laiku rūpīgai izmēru noteikšanai un apstrīdēt vēsturiski zināmās vērtības. Bet, kā jau teicu sākumā, pārāk lielas sistēmas nozīmēs lielākas investīcijas un dārgākas uzstādīšanas izmaksas. Turklāt nepārtraukta darbība, izmantoto materiālu pārpalikums, kā arī grīdas platības un apkārtējās telpas izmantošana var būt dārga, ja iekštelpu klimata risinājuma iekārtas ir pārāk lielas.

Mēs Swegon esam izstrādājuši plašu aprēķinu programmatūras klāstu, sākot no produkta perspektīvas vai paceļoties no enerģijas aprēķina leņķa, kas palīdzēs projekta izmēru noteikšanas posmā. Turklāt Swegon mums ir daudzu gadu pieredze un mēs esam priecīgi palīdzēt arī klātienē. Apmeklējiet mūsu vietnes www.swegon.com un www.ecowise.lv, lai iepazītos ar mūsu programmatūru un
uzzinātu vairāk par piemērotākajiem iekštelpu risinājumiem tieši Jums.


Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/why-are-the-needs-of-hvac-solutions-often-
oversized