Iekštelpu klimata tendences 2023.gadam

Enerģijas taupīšanas aspekts

Atskatoties uz 2022. gadu – katrs no mums ir domājis par enerģijas ietaupījumu. Tēma aktualizējās  ilgtspējības apsvērumu dēļ, un līdz ar pēdējo gadu desmitu smagāko ģeopolitisko krīzi cenas pieauga debesīs un enerģija pēkšņi kļuva par būtisku apspriedes tēmu.

Apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas visā pasaulē patērē lielu enerģijas daudzumu, tāpēc jebkam, ko mēs varam darīt, lai radītu efektīvākus risinājumus, būs liela ietekme. Pasaulē ir apspriestas visdažādākās darbības – dabiski, jāsāk ir ar atkritumu samazināšanu. Nākošais solis būtu esošo iekārtu, kā, piemēram, gaisa apstrādes iekārtas, darbības pārbaude, lai pārliecinātos, ka tās darbojas efektīvi.

2023. gadā, pārejot uz vidējā termiņa darbībām, energoefektivitātes uzraudzība un analīze ir labs sākums, un praktiskāk runājot, uzstādot pēc pieprasījuma kontrolētas iekštelpu klimata sistēmas, tiks ietaupīts arī daudz enerģijas. Mēs nevaram koncentrēties tikai uz jaunām ēkām, lai sasniegtu rezultātus, mums ir jāpaātrina esošo ēku ar neefektīvām iekštelpu klimata sistēmām modernizācija. Globālais izaicinājums šeit ir milzīgs, un ir jāizveido jauns paraugprakses kopums — neaizmirstot, ka renovācijai nav jānojauc viss ēkas interjers, pirmais solis varētu būt koncentrēties uz digitālo pusi.

Viens no ilgtermiņa pasākumiem ir dzīves cikla perspektīvas piemērošana iekštelpu klimata iekārtām, ņemot vērā ne tikai darbības posmu, bet arī uzstādīto produktu ražošanas, transportēšanas un pārstrādes izmaksas.

Līdzsvarojot ilgtspējības aspektus – neaizmirstiet iekštelpu vides kvalitāti

Ņemot vērā iepriekš minēto, ir vilinoši samazināt ar iekštelpu klimatu saistīto enerģijas patēriņu, vienkārši samazinot ventilācijas apjomu un ļaujot iekštelpu klimata apstākļiem pasliktināties. Taču būvniecības nozarē arvien pieaug izpratne par to, ka ilgtspējība sākas telpā. Labs iekštelpu klimats ir ļoti svarīgs veselībai un produktivitātei. Mēs esam pārrunājuši laba iekštelpu klimata nozīmi skolās, sporta objektos, lielās tirdzniecības telpās un dzīvojamās ēkās – un to, cik svarīgi, papildus temperatūrai, ir arī akustika un mitrums, gaisa kvalitāte un citi faktori. Enerģijas taupīšana, upurējot iekštelpu klimatu, nav risinājums – tā vietā visam ir jāstrādā gudrāk, tērējot enerģiju tikai tur, kur tā patiešām ir nepieciešama. Lai to atrisinātu, 2023. gadā arvien svarīgāka kļūs sistēmiskā pieeja iekštelpu klimata sistēmām.

Sekojiet līdzi siltumsūkņu attīstībai

Ziemeļvalstīs siltumsūkņus plaši izmanto jau gadu desmitiem, taču pēdējos gados tie strauji kļūst izplatītāki arī citos reģionos. Protams, šobrīd ir pieaugusi vajadzība izprast šo produktu pamatus, taču ir arī nepieciešams sekot līdzi jaunākajiem sasniegumiem, lai sasniegtu stingrākus ilgtspējības mērķus. Zemāks enerģijas patēriņš ir viena lieta, taču, raugoties no plašākas globālās sasilšanas potenciāla (GWP) perspektīvas, šajās ierīcēs izmantotie aukstumnesēji ir tikpat svarīgi. Propāns ir ļoti interesanta alternatīva, un 2023. gadā mēs, visticamāk saskarsimies vēl ar dažiem mītiem, kas saistīti ar šo aukstumnesēju.

Tā kā iekštelpu klimata nozarei ir būtiska ietekme gan uz enerģijas izmantošanu, tostarp oglekļa emisijām, gan cilvēku veselību un labklājību, nozares atbildība ir milzīga. Taču tā ir arī aizraujošā daļa — jebkuri uzlabojumi, ko varam panākt, veicinās pozitīvas izmaiņas. Mūsu darbs patiesībā rada pārmaiņas. Tāpēc pieņemsim izaicinājumu un darīsim visu iespējamo!


Publicēts: 11.01.2023
Oriģināls: https://blog.swegon.com/en/what-to-expect-from-2023